Dostmedia
Poptejte nás

Co je to messenger bot a jak funguje

Jedno je jasné. Zůstat ve spojení se stávajícími klienty a především navázat komunikaci s těmi novými je stále složitější. E-mail marketing už začíná stagnovat. E-mailové schránky jsou často přeplněné a lidé do nich proto ani nechodí.

Statisticky je otvíranost e-mailů 20 %. Ve výsledku to znamená, že jen 2 z 10 lidí si přečtou váš e-mailing. Proklikovost je u hranice 4 %. I přesto je e-mail marketing v digitálním marketingu a prodeji stále zásadní. Jeho efektivita se ale bude postupně zmenšovat, stejně jako efektivita blogů a organického dosahu všech sociálních sítí. Na první příčky nastupuje chat a všichni podnikatelé mohou využít chatboty, přesněji Messenger boty. Efektivita je diametrálně odlišná a má velkou budoucnost.

Co je chatbot

Pod zkratkou chatovací bot, v češtině povídací robot, je ukryta naprogramovaná aplikace, která podle předem připravených scénářů mluví s klientem za vás. Chatboti pomohou s výběrem konkrétního produktu, odpoví na nejčastěji kladené dotazy a nasměrují návštěvníka na stránku s důležitými informacemi. Chatbot vždy funguje na nějaké platformě, nejčastěji přes Facebook Messenger.

Chatovací nástroje

Lidé dnes pro komunikaci s přáteli a rodinou používají aplikace určené jen pro komunikaci. SMS, WhatsApp, Viber nebo chat v Messengeru. Nejsilnější platformou je Facebook Messenger, na kterém je měsíčně více jak 1,3 miliardy aktivních uživatelů. Messenger tak představuje skvělý způsob, jak se dostat přímo k novému zákazníkovi. Lidé mají několik e-mailových schránek, ale na FB má většina jen jeden účet, tedy i jeden účet na Messengeru. Zaslaná zpráva jde přímo k příjemci. V Messengeru je uživatel chráněný přímo Facebookem a pokusy o zneužití se trestají blokací. Tím odpadá spam a konverzace je přínosně cílená.

Oslovujte proaktivně

Messenger pomocí chatbotů během pár chvil rozpozná, jak klientovi pomoci. Hovoří k různým lidem optimálním způsobem, pomůže jim a prodá. Facebook Messenger je ideální vstupní platformou. Messenger bot prostě funguje. Možnost tvorby jednoduchých botů přímo v reklamním účtu dle statistik dosahuje výborných výsledků. Lze je využít jako součást marketingu i prodeje na internetu. Přirozená komunikace totiž nahradí statický obsah. Lidé se chodí na internet bavit. Celých 80 % dospělých chatuje každý den, tak toho využijte.

crossmenuchevron-downarrow-up