E-commerce nám umožňuje snadno rozšířit počet svých potenciálních zákazníků tím, že dokážeme oslovit svou cílovou skupinu také za hranicemi České republiky.
V tomto ohledu však vyvstává hned několik otázek. Musíme řešit distribuci, místní legislativu a mnoho dalšího. V rámci rozšiřování svého záběru na zahraniční trh je však esenciální řešit také překlad do tamního jazyka. Ten by měl být vždy co nejbližší úrovni rodilého mluvčího. Ať už co týče překladu webu nebo reklamních kampaní.
Facebook nám zde nově nabídl vylepšenou funkci automatického překladu a my se teď na tuto novinku blíže podíváme.
Nová aktualizace s názvem MMT je vyústěním deseti let sběru dat a práce na zdokonalování poslední verze Machine Translation (MT), která měla od počátku za cíl odstranit jazykové bariéry a usnadnit tak komunikaci napříč odlišnými kulturami. Pro představu, dnes na Facebook News Feed probíhá průměrně 20 miliard překladů každý den!
MT model fungoval tak, že vzal jeden z více než 160 jazyků, který lidé na Facebooku užívají, převedl jej do angličtiny a tento překlad následně do potřebného jazyka. Např. řekněme, že máte nastavený primární jazyk češtinu, ale sledujete stránku, která svůj obsah zveřejňuje ve francouzštině. Automatický překlad, který vám byl v tuto chvíli nabídnut, byl výsledkem překladu francouzštiny do angličtiny a poté angličtiny do češtiny.
To někdy způsobovalo, že se z textu vytratila hlavní myšlenka a překlad potom nedával smysl. Nová aktualizace slibuje tyto problémy výrazně mírnit.
Nový model MMT je schopen překládat přímo mezi jakýmikoliv dvojicemi ze 100 nejčastěji zastoupených světových jazyků. Umožňuje tak zachytit co nejpřesnější význam sdělení.
Může se to zdát jako drobnost, ale jedná se opět o velký pokrok v AI. Protože pokud je umělá inteligence schopna překládat 100 jazyků přímo mezi sebou, musí pracovat s více než 100 miliardami párů vět.
Facebook společně s uvedením modelu MMT zpřístupnil také veškeré výzkumy, které za 10 let v této oblasti provedl, aby tak podnítil a podpořil další výzkumy v této oblasti. V budoucnu se tak můžeme určitě těšit na další pokroky.